Մարտի 3-ին «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում խորհրդարանում հյուրընկալվել էին Երեւանի Գալուստ Գյուլբենկյանի անվան թիվ 190 ավագ դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչները:
Նրանց հետ հանդիպել են ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ, Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը, Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը եւ նույն հանձնաժողովի անդամ Հակոբ Ասլանյանը:
Զրույցն ընթացել է հարցուպատասխանի ձեւաչափով, որի ընթացքում աշակերտները հետաքրքրվել են, թե կրթության եւ գիտության ոլորտում ինչ բարեփոխումներ են սպասվում:  Պատգամավորները մանրամասն պատասխանել են հնչեցված հարցերին:
Օրենսդիրները նկատել են, որ աշակերտներն օրենսդիր մարմին են այցելել կարեւոր մի իրադարձության ժամանակ, երբ  ընդամենը րոպեներ առաջ 71 կողմ ձայնով  Հանրապետության նախագահ է ընտրվել Վահագն Խաչատուրյանը:
Բաբկեն Թունյանը եւ Սիսակ Գաբրիելյանը երեխաներին հորդորել են աննպատակ չվատնել ժամանակը, եւ լավ սովորել:  Բաբկեն Թունյանը նաեւ նշել է, որ գիտելիքն ամենակարեւոր ներդրումն է, որ նրանք կարող  են այժմ անել:
«Կրթությունն ամենակարեւորն է: Հաղթում է այն երկիրը, ժողովուրդը, որն իր երկրում ունենում եւ ձեւավորում է իրական կրթություն»,- ասել է երկար տարիներ մանկավարժ  աշխատած Հակոբ Ասլանյանը: Նա անդրադարձել է նաեւ խորհրդային երկրների կրթական համակարգին, ներկայացրել դրա լավ եւ վատ կողմերը:
Հյուրերը հանդիպումից հետո ճանաչողական այցով շրջել են խորհրդարանի շենքում, նիստերի դահլիճի օթյակից հետեւել հերթական նիստի աշխատանքին, լուսանկարվել:

3 марта в рамках программы “Открытый урок” в парламенте гостили учащиеся и учителя Ереванской средней школы N190 им.Г.Гюльбенкяна.
С ними встретились депутаты фракции "Гражданский договор", заместитель председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Тунян, председатель Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян и член комиссии А.Асланян.
Беседа прошла в формате вопросов-ответов, в ходе которой школьники интересовались ожидаемыми реформами в сфере образования и науки. Депутаты подробно ответили на вопросы.
Законодатели обратили внимание, что учащиеся посетили парламента во время важного события – избрания   В.Хачатуряна Президентом Республики 71 голосом «за».
Б.Тунян и С.Габриелян призвали школьников хорошо учиться. Тунян заметил, что знания – самая важная инвестиция, которую они могут сделать сейчас.
“Образование - самое главное. Выигрывает страна, народ, которые имеют и формируют настоящее образование в своей стране”, - сказал А.Асланян, много лет проработавший педагогом. Он также коснулся советской системы образования, представив ее плюсы и минусы.
После встречи гости совершили ознакомительную экскурсию по зданию парламента, наблюдали за работой очередного заседания из ложи зала заседаний, сфотографировались.