Մարտի 3-ին «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում խորհրդարանում հյուրընկալվել էին Երեւանի Գալուստ Գյուլբենկյանի անվան թիվ 190 ավագ դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչները:
Նրանց հետ հանդիպել են ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ, Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը, Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը եւ նույն հանձնաժողովի անդամ Հակոբ Ասլանյանը:
Զրույցն ընթացել է հարցուպատասխանի ձեւաչափով, որի ընթացքում աշակերտները հետաքրքրվել են, թե կրթության եւ գիտության ոլորտում ինչ բարեփոխումներ են սպասվում:  Պատգամավորները մանրամասն պատասխանել են հնչեցված հարցերին:
Օրենսդիրները նկատել են, որ աշակերտներն օրենսդիր մարմին են այցելել կարեւոր մի իրադարձության ժամանակ, երբ  ընդամենը րոպեներ առաջ 71 կողմ ձայնով  Հանրապետության նախագահ է ընտրվել Վահագն Խաչատուրյանը:
Բաբկեն Թունյանը եւ Սիսակ Գաբրիելյանը երեխաներին հորդորել են աննպատակ չվատնել ժամանակը, եւ լավ սովորել:  Բաբկեն Թունյանը նաեւ նշել է, որ գիտելիքն ամենակարեւոր ներդրումն է, որ նրանք կարող  են այժմ անել:
«Կրթությունն ամենակարեւորն է: Հաղթում է այն երկիրը, ժողովուրդը, որն իր երկրում ունենում եւ ձեւավորում է իրական կրթություն»,- ասել է երկար տարիներ մանկավարժ  աշխատած Հակոբ Ասլանյանը: Նա անդրադարձել է նաեւ խորհրդային երկրների կրթական համակարգին, ներկայացրել դրա լավ եւ վատ կողմերը:
Հյուրերը հանդիպումից հետո ճանաչողական այցով շրջել են խորհրդարանի շենքում, նիստերի դահլիճի օթյակից հետեւել հերթական նիստի աշխատանքին, լուսանկարվել:

On March 3, within the framework of the Open Lesson programme the pupils and the teachers of Yerevan Calouste Gulpenkian N 190 High School were hosted in parliament.
Deputies of the NA Civil Contract Faction, the Deputy Chair of the Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan, the Chair of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielyan and the member of the same Committee Hakob Aslanyan met with them.
The talk went on in Q & A format, during which the pupils were interested in the reforms expecting in the sphere of education and science. The deputies in detail answered to the voiced questions.
The legislators noticed that the pupils visited the legislative body during an important event, when only a few minutes ago with 71 votes Vahagn Khachaturyan was elected President of the Republic.
Babken Tunyan and Sisak Gabrielyan urged the children not to waste the time without any goal and study well. Babken Tunyan has noted that the knowledge is the most important contribution that they can do now.
“The education is the most important thing. The country, the people that have and form real education in its country, wins,” the pedagogue who worked for many years Hakob Aslanyan said. He also referred to the educational system of the Soviet countries and presented its good and bad sides.
After the meeting the guests took a tour with a cognitive visit in parliament building, followed the work of the regular sittings from the box of the session hall and had been photographed.